Filtry w skrzynce pocztowej (Gmail)

Nie wszystkie moje posty będą o programowaniu (bo na wydajną pracę programisty składa się wiele czynników dalekich od sztuki programowania). Ten będzie o prostej czynności, która pomoże nam nieco ogarnąć sprawy związane z zapchaną skrzynką mailową.

Jaki mamy problem

gmail many inbox emails

Wiadomości, które dostajesz, ale zostawiasz do przeczytania na „kiedyś” i archwizujesz. Bądź też nie archwizujesz i tak leżą w skrzynce odbiorczej, czekając na lepszy dzień który nigdy nie nadchodzi…

Możesz utworzyć filtr

Instrukcja obsługi, przeklejona z Google support:

Aby utworzyć filtr

  1. Kliknij strzałkę w dół w polu wyszukiwania. Zostanie wyświetlone okno, które pozwala określać kryteria wyszukiwania.
  2. Wpisz kryteria wyszukiwania. Jeśli chcesz sprawdzić, czy wyszukiwanie zadziałało prawidłowo, kliknij przycisk wyszukiwania.
  3. Kliknij Utwórz filtr na podstawie tych kryteriów wyszukiwania u dołu okna wyszukiwania. Jeśli chcesz zweryfikować wyniki wyszukiwania, możesz kliknąć x, aby zwinąć opcje filtrowania. Ponowne kliknięcie strzałki w dół spowoduje przywrócenie okna z tymi samymi kryteriami wyszukiwania, które wpisałeś.
  4. Wybierz czynności, które ma wykonywać filtr.

    Dla zachowania porządku wiele osób lubi, gdy wiadomości przychodzące są automatycznie oznaczane etykietą i usuwane ze skrzynki odbiorczej do momentu, w którym będą chciały zapoznać się z ich treścią. Jeśli chcesz użyć takiego rozwiązania, podczas tworzenia filtru zaznacz Pomiń folder „Odebrane” (Archiwizuj) i Zastosuj etykietę.
  5. Kliknij przycisk Utwórz filtr

Uwaga: po utworzeniu filtru w celu przekazywania wiadomości tylko nowe wiadomości będą filtrowane. Wszystkie istniejące wiadomości, które spełniają warunki filtru, nie zostaną przekazane.

Aby użyć do utworzenia filtru konkretnej wiadomości

  1. Zaznacz wiadomość na liście wiadomości.
  2. Kliknij przycisk Więcej, a następnie Filtruj wiadomości tego typu.
  3. Wpisz kryteria filtrowania w odpowiednich polach.

Dzisiaj utworzyłem 2 filtry, a oto jeden z nich:
inbox filter gmail

Co zyskujemy

Sposób z filtrami powinien uświadomić, że dostajesz maile/newslettery, których i tak nigdy nie czytasz. Unikaj hipokryzji – wypisz się z nich od razu. Może wyklarują się tematy, które rzeczywiście czytasz raz na tydzień w wolnym czasie. Wtedy filtr się przyda – pozostałe niech nie śmiecą.

One Comment on “Filtry w skrzynce pocztowej (Gmail)