User Interfaces od Joela #2

< Cześć #1

Cel testów użyteczności

Nie chodzi tutaj o statystykę. 72% użytkowników było w stanie za pomocą naszej aplikacji rozwiązać problem, który przed nimi postawiliśmy – nie takie wnioski powinny być naszym celem. 5-6 osób wystarczy aby zauważyć te drobne/większe problemy jakie sprawia im aplikacja. Trzeba uważnie przyglądać się, co sprawia problem, jakie drogi przechodzenia po UI wybierają ‚userzy’. Czasem widzą oni lepsze rozwiązania niż programista. (Jeśli ciągle uważasz, że programista wie lepiej niż użytkownik końcowy – staw czoło prawdzie – to jednak ludzie, ich przyzwyczajenia i intuicja decydują o powodzeniu twojego softu. Nie intuicja kilku procent populacji, która akurat programuje.)

Najważniejszy powód robienia testów użyteczności

Joel:

Jestem programistą. Uczę się poprzez praktykę, klikam wszystkie przyciski, eksperymentuje. Zwykli ludzie tacy nie są. Boją się komputerów, są onieśmieleni. To coś może ich zjeść jeśli klikną zły przycisk. Nigdy nie odczuwałem tego strachu przed komputerem.

Aż do zeszłego tygodnia… To była ta przerażająca strona z mnóstwem dziwnych przycisków jak np „RÓŻNE [99] POTRĄCENIA”. Żadnej podpowiedzi czy tu jednostką są godziny, dolary czy ujemne dolary. (Przycisk Help mówi „Wpisz różne potrącenia w pole RÓŻNE [99] POTRĄCENIA”.)

Nie jest to edytor tekstu, gdzie mogę sobie poklikać i zobaczyć co będzie. Może się okazać, że wyślę komuś $65,000 wynagrodzenia zamiast $1,000 wcale sie zdając sobie z tego sprawy. Dopiero wtedy poczułem przed jakimi problemami stają śmiertelnicy, próbujący korzystać z naszego softu.

Cudownym powodem testów użyteczności jest edykucja programistów o prawdziwym świecie.

Korytarzowe testy użyteczności

Weź kilka osób z korytarza. Kto się nawinie – oczywiście oprócz programistów. Idealnie nadają się działy marketingu, księgowości. Każesz im korzystać z kodu który właśnie napisałeś. 5 osób odkryje 95% problemów z użytecznością w twoim kodzie. Stosować zwłaszcza, gdy masz świadomość, że brakuje Ci User Interface skilla

Programowanie dla ludzi

Mamy aplikcją, która jest checklistą na której wpisujemy sobie taski i oznaczamy je jako zrobione. Można by od razu wyrzucić z listy zrobionego taska. Jednak ludzie lepiej się czują widząc przekreśloną/zrobioną rzecz.

Każdy ma okazje aby uczynić kod który, pisze bardziej użytecznym. Czy to jest UI dla człowieka czy to jest API dla innych programistów. Małe kroczki w dobrym kierunku.