Blog: wklejać czy nie wklejać kod do posta?

Opcji jest zbyt wiele

Często staje się przed takimi dylematami. Wszyscy się zgadzają, że najpierw trzeba opisać wybrane ważniejsze obszary kodu. Problem jest co dalej. Można:

 • Wrzucić linka do spakowanego projektu.
 • Wrzucić linka do kodu na GitHubie.
 • Wrzucić linka do apki działającej na naszym serwerze (gdy jest to JavaScript to zainteresowani sobie podejrzą).
 • Wrzucić cały kod na dole wpisu (dzieląc na klasy, czy nie dzieląc na klasy?).

Czasem tylko jedna jest właściwa opcja i ją wybieramy, a czasem wszystkie i wtedy jest problem obfitości.

Zdezorientowany

Rozmowa z czytelnikami albo innymi blogerami zupełnie mi nie pomogła. Jest jeszcze gorzej, bo tak naprawdę każdy ma inne przyzwyczajenia i każdy oczekuje czegoś innego. Nie warto spędzać zbyt dużo czasu zastanawiając się jaki przyjąć „model”, aby być spójnym na własnym blogu. Wybierz pierwsze co Ci przyjdzie do głowy podejrzane na blogu, który czytasz i rób tak samo. Czas na retrospekcję przyjdzie później.

Follow your instincts.

Jeśli piszesz o programowaniu i pracujesz w tym zawodzie to pisz tak, żeby Tobie się dobrze czytało. Jest duże prawdopodobieństwo, że Twoje najbliższe otoczenie zrozumie, ponieważ ma podobne przyzwyczajenia korzysta z podobnych tooli (np. GitHub).

2 Comments on “Blog: wklejać czy nie wklejać kod do posta?

 1. Link do spakowanego projektu – nigdy przenigdy! Ręczne wrzucenie kodu na stronę też – od tego jest Gist.

  Dla mnie tylko GitHub – czy to link do repo czy do Gist’a.
  Teraz kiedy jest „Github for Mac/Windows” – jak Cię interesuje projekt to robisz clona, i sobie sprawdzasz. Potem raz na czas wystarczy wyczyścić katalog Github i po problemie.

 2. Like it! – żeby teraz wszyscy tak zaczęli robić.

  „Ręczne wrzucenie kodu na stronę też nie – od tego jest Gist.” – raz czy dwa wrzuciłem kod z gista tutaj (tzn link się sam embeduje jako source code. Nieładnie mi się to sformatowało, więc tak więcej nie robiłem. Widzisz jakieś inne zalety gista? Wrzucam sobie na gista jakieś takie inne rzeczy.