Zasada skautów (97 rzeczy)

Polecam tekst Zasada skautów (The Boy Scout Rule by Uncle Bob) z serwisu 97 Rzeczy o których każdy programista wiedzieć powinien. Polecam przeczytać wszystko co tam jest. Następnie te, które nie zostały jeszcze przetłumaczone – przeczytać w oryginale i przetłumaczyć!

Boy scout rule in code

Boy scout rule in code source

Wracając do tytułowej zasady. Staraj się ją stosować w miarę możliwości. Wyrabia dobre nawyki.

„Zawsze wysyłaj do repozytorium moduł czystszy niż go zastałeś”

We wszystkim jednak należy zachować umiar. Dlatego też pod tym tekstem wywiązała się dyskusja i część osób zwracała uwagę, że tak sobie „poprawiając” można coś „popsuć”. Mylimy tutaj dwie rzeczy (trudno uchwytne). Według mnie ta zasada nie mówi o wielkim refactoringu (o którym to pewnie myśleli krytycy), który rzeczywiście zmienia więcej i może mieć efekty uboczne. Zasada ta odnośi się do prostych rzeczach, które ja, czytając kod (albo go kopiując) widzę. Widzę możliwy strzał lub powtórzenie, wiem jak prosto to poprawić i to robię. Ktoś kto pisał ten kod też by zauważył, gdyby go czytał drugi raz, ale wiadomo – spieszył się, napisał tylko raz.

Osobiście nie mogę czasem się powstrzymać jak widzę, że coś jest źle, a akurat jestem wokół tego kodu, znam kontekst i już wiem jak będzie dobrze. Może to te nieleczone ADHD, ale nie mogę się powstrzymać i poprawiam. Nawet bez taska w Jirze 😉

I jeszcze raz 97 Rzeczy.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Programowanie i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Zasada skautów (97 rzeczy)

  1. Łukasz K. pisze:

    Tutaj należy być ostrożnym, ponieważ jeśli kod który wrzucasz do repozytorium przechodzi Code Review, to poprawki które wprowadzasz dodają pracy osobie sprawdzającej kod.

  2. @Lukasz: Argument wg mnie chybiony – zasada skauta oznacza sama z siebie więcej pracy. Jednak nie jest to praca bezowocna, czy też bezcelowa – każda mała cegiełka poprawia kod i powoduje, że jego przyszłe utrzymanie będzie odrobinę łatwiejsze. Z tego powodu dodatkowa, nikła, ilość pracy osoby sprawdzającej kod jest wg mnie nieistotna.

Możliwość komentowania jest wyłączona.