Pan raczy żartować, panie Feynman!

Richard Feynman znany jest z wykładów Feynmana z fizyki, czytałem w Liceum. Nie wszyscy ludzie nauki są sztywni, bo nauka nie jest sztywna. Warto o tym pamiętać.

Pan raczy żartować …

Znakomita książka:

pan raczy zartowac, panie Feynman

Ta pełna anegdot i błyskotliwego humoru książka opowiada nie tylko o pracach nad budową bomby atomowej i tajemnicami materii, ale pokazuje też fizyka jako speca od otwierania zamków szyfrowych i niezłego perkusistę. Feynman opisuje spotkanie z Einsteinem, walki z rządową biurokracją, próby reformy brazylijskiej edukacji, codzienne życie w ośrodku badawczym w Los Alamos, wreszcie flirty z tancerkami w Las Vegas. Wyjaśnia jak to się stało, że nie spełnił marzenia o kochance oraz jak za jednego – z trudem zdobytego – dolara oddał amerykańskiemu rządowi pomysł na elektrownię jądrową.

Wykłady:

The Feynman Lectures on Physics (online) – za darmo, ale niestety po angielsku (fizykę jednak lepiej nie czytać w obcym języku).

Feynmana wykłady z fizyki – papier po polsku.

Jeśli znasz kogoś młodszego kto interesuje się fizyką, to nie chcesz, żeby system szkolnictwa zabił w człowieku naturalną pasję. Te niebanalne wykłady są właśnie dla niego.