Wieści z kodu – jak szerzę wiedzę w zespole

Code Review oczywiście rządzi

Najlepszym sposobem na dzielenie się wiedzą w zespole jest Code Review. Takie gdzie na PullRequest można przedyskutować każdą linijkę. Najlepiej korzystało mi się z hostingu BitBucketa i przeglądania PR w przeglądarce (fajnie by to było opisać innym razem). Jest to podejście gdzie każdy może się tanim kosztem wypowiedzieć.

Niestety jeśli Code Review nie ma to zwykłe wysyłam emaile do wszystkich osób w zespole. Emaile dotyczą konkretnej rzeczy czasem większych i ciekawszych a czasem czegoś prostego. Przykładowo:

email graphic

 • How to deal with Exceptions
 • Commenting code
 • Clean separation of concern
 • Duplicated logs and exceptions
 • Concurrent Collections
 • Command pattern
 • UnitOfWork pattern
 • Ile klas DTO potrzebujemy
 • „Fabryki” dla obiektów domenowych oraz metody biznesowe
 • Jak powinien wyglądać controller w angularze

Te emaile zawsze prefiksuję „[News from Code]” lub „[Wieści z kodu]”, czyli „[Wieści z kodu] Ile klas DTO potrzebujemy”. Dzięki temu łatwo się wyszukuje i też wiadomo czego po takim emailu się spodziewać.

Emaile to nie antypattern?

Dlaczego emaile a nie jakieś wiki/OneNote etc? Lepiej jakby to wszystko było w jakimś wiki i czytane przez wszystkich etc. Część wiedzy oczywiście wrzucam do projektowego OneNote’a. Zwłaszcza takie na wejście do projektu, żeby opisać z jakich tooli i w jaki sposób korzystamy. Wyszło mi jednak jeśli wziąłem pod uwagę cały kontekst firmy/projektu/etc że wysyłanie emaili w ten właśnie sposób będzie działać.

Ktoś ma podobne doświadczenia lub sugestie?

2 Comments on “Wieści z kodu – jak szerzę wiedzę w zespole

 1. Code Review jest super, wysyłanie majli nie 🙂 Generalnie to o czym piszesz to chyba są pewne ustalenia dotyczące tego jak piszemy. A taka dokumentacja powinna być wręcz przyklejona do ściany by kaźdy a) mógł ja przeczytać, b) mógł nią poprzeć swój kod. A najlepiej jakby to wszystko było… w testach. I na napisany kod odpalasz zestaw testów sprawdzających poprawność tegoż kod z założeniami.
  Swoja drogą jakoś tak to jest, że mało kto robi code review. Tzn. Doświadczenie z poprzednich firm, fajnie, że u Was jest. Jeszcze dobrym sposobem sa prezentacje oraz wyciąganie ludzi na konferencje itd. Wtedy dyskusjom nie ma końca i poprawianiu funkcjonowania kodu też. A przynajmniej próbom. A ma to zbawienny wpływ 🙂

 2. W tym tygodniu znalazłem potwierdzenie tego że maile zostaną przeczytane a rzeczy z OneNote nie, mimo że standupie powiesz explicite że jest tam coś nowego do zapoznania się. Maila każdy przeczyta.