Zalogowanie ustawień podczas startu applikacji

Zawsze przychodzi ten moment gdy trzeba rozwiązać buga na produkcji i jedyne co mamy to logi aplikacji. Okazuje się oczywiście, że nie ma wszystkich informacji w tych logach. Nie ma nawet całkiem podstawowych informacji.

Gdy nic nie widzisz

Spotkałem się z sytuacją gdzie był robiony request do serwisu, ale nie wiadomo było do którego dokładnie (brak urla w logach). Innym razem pliki były gdzieś przekopiowywane, ale nie było wiadomo gdzie. Dlaczego doszukanie się tych informacji jest takie trudne (choć nie powinno)?

search for bug in code

Przykładowo aplikacja wchodzi w skład większych bytów, jest uruchamiana prze inne aplikacje itd. Zdarza się, że w takich systemach nieporządek jest czymś powszechnym. Cykl releasowania jest skomplikowany na tyle, że nie możemy dorzucić kilku logów w problematycznych miejscach i wypuścić update’u.

Zaloguje wszystko raz, a dobrze

Moja propozycja, zrób jeden obiekt Settings, który zbiera wszystkie ustawienia, początkowe. Bardzo możliwe, że taki obiekt już jest (Od Krzyśka Seroki: W przypadku ASP.NET Core mamy IConfiguration). Podczas startu aplikacji trzeba te wszystkie ustawienia zebrać (z linii komend, z pliku/ów konfiguracyjnych, z bazy, wygenerowane ścieżki np. na podstawie UserName). To podejście jest dobre samo w sobie bo robimy to raz a serwis, który je udostępnia jest zarejestrowany w kontenerze Dependency Injection jako singleton.

Jeśli takiego obiektu nie mamy to możemy go stworzyć nawet dynamicznie. Możemy nazywać explicite pole lub pozostawić domyślne nazwy:

Następnie serializujemy ten obiekt do JSONa i zapisujemy w logu. Pełny przykładowy kod:

JSON po serializacji:

Bezpieczeństwo!

Trzeba jeszcze pamiętać o ukryciu ewentualnych haseł. Najprościej zrobić to nullując odpowiednie pola. Wiem, wiem, wiem, przyjdzie Junior, zapomni i hasła wyciekną… Przecież dzielicie się wiedzą w projekcie i macie Code Review, co nie?

3 Comments on “Zalogowanie ustawień podczas startu applikacji

  1. Pingback: dotnetomaniak.pl

  2. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo haseł to najlepiej nie trzymać ich w konfiguracji. Wszędzie gdzie się da najlepiej używać Windows Integrated Security, a tam gdzie się nie da to to trzeba szyfrować odpowiednie sekcji w konfiguracji.