[GIT] Screencast: Synchronizacja własnej pracy ze zdalnym repozytorium

Spotkałem się dzisiaj z Adrianem, aby nagrać screencast o tym jak dobrze synchronizować się ze zdalnym trunkiem/masterem/developem.

Nie powiemy o wszystkim co się dzieje w trakcie takiej pracy (bo za dużo jest ciekawych rzeczy jak na krótki odcinek). Skupimy się na porównaniu „rebase VS merge„.

Montaż: Adrian Wasielewski.

Na początku zarysujemy problem, potem pokazuję jedno podejście (rebase), następnie drugie podejście (merge) i na koniec podsumowujemy i wyciągamy wnioski.

Obrazek podsumowujący:

rebase vs merge final screencast

W kolejnych odcinkach opowiemy min o podejściu do rozwiązywania konfliktow, a także zaczniemy omawiać zasady SOLID.

2 Comments on “[GIT] Screencast: Synchronizacja własnej pracy ze zdalnym repozytorium

  1. Zgadzam się, że to podejście jest znacznie lepsze, ale wspomniałbym, że zdarza się, że robiąc rebase rozwiązujesz konflikty których nie rozwiązywałbyś, gdybyś zrobił merge.

    Wspomniałbym też jeszcze jeden ważny minus mergowania, iż oddając tworzenie merga toolom takim jak GitHub, GitLab, TFS etc. możemy klikając przycisk „merge” wprowadzić błąd „rękoma maszyny”.

    Moim zdaniem warto o tych dwóch aspektach wspomnieć, ponieważ ww. sytuacje mogą nowicjuszy zaskoczyć 🙂

  2. @Tometchy zdarza się, że robiąc rebase rozwiązujesz konflikty których nie rozwiązywałbyś, gdybyś zrobił merge – faktycznie o tym możnaby nakręcić coś – chociaż jest to bardziej corner case przy długo żyjącym branchu.

    Dzięki za wspomnienie o jednym i drugim 🙂